Witamy w AFIN Web Service © AFIN, 2019 - świecie usług sieciowych AFIN.

Spis treści

Idea Usług Sieciowych AFINA (AFIN Web Service) w skrócie. 1

Bardzo-bardzo szybki efekt, czyli na skróty (ćwiczenie na ok. 2 minuty). 1

Dlaczego powstały Usługi Sieciowe AFIN?. 1

Język dokumentu (English, etc), Regulamin. 1

Język dokumentu. 1

Regulamin. 1

PUT- & GET- VALUE, Usługa Sieciowa – Wymiana danych pomiędzy aplikacjami klienckimi – przeglądarkami internetowymi, arkuszami kalkulacyjnymi (i innymi) – wyłącznie za pomocą URL-a –  putvalue.php, getvalue.php   1

Przykłady proste usług putvalue i getvalue. 1

Wywołanie usługi „putvalue” i jej parametry. 1

Wywołanie usługi „getvalue” i jej parametry. 1

Użycie usług putvalue i getvalue. 1

Użycie tablicowe usługi putvalue i jej późniejszy odczyt różnymi metodami 1

GETDATATEXT, Usługa Sieciowa – Czytanie dowolnego tekstu lub tablicy tekstów (ciągów znaków), lub całej strony html z podmienionymi tekstami (ciągami znaków) – getdatatext.php. 1

Przykłady proste usługi „getdatatext”. 1

Wywołanie usługi „getdatatext” i jej parametry. 1

GETHTMLTABLE, Usługa Sieciowa – Czytanie wybranych tabel z dokumentu HTML z możliwością konwersji danych na pojedynczą tabelę HTML (znaczne odchudzenie zawartości), XML (struktura, jak w HTML, czyli powszechnie znana, ale filtrowana XPath), na tablicę danych (w celu importu do Excela dla analizy tabelą przestawną) oraz formatu JSON. Opcja posiada możliwość zmiany tekstu za pomocą REGEX. 1

Przykłady proste usługi „gethtmltable”. 1

Wywołanie usługi „gethtmltable” i jej parametry. 1

VALTOSTR, Usługa Sieciowa – popularna funkcja SŁOWNIE(liczba) – valtostr.php. 1

Przykłady proste usługi „valtostr”. 1

Wywołanie usługi „valtostr” i jej parametry. 1

USERINFO, Usługa Sieciowa – Informacja o użytkowniku – userinfo.php. 1

Przykłady proste usługi „userinfo”. 1

Wywołanie usługi „userinfo” i jej parametry. 1

MYSQLQUERY, MYSQLEXECUTE, Usługa Sieciowa – Czytanie i zapis z/do bazy danych MySQL– mysqlquery.php, mysqlexecute.php. 1

Przykłady proste usługi „mysqlquery”. 1

Wywołanie usługi „mysqlquery” i jej parametry. 1

Usługa „mysqlexecute” nie jest dostępna w wersji darmowej Usług Sieciowych AFIN. 1

 

Idea Usług Sieciowych AFINA (AFIN Web Service) w skrócie

 

Wykorzystaj Internet nie do konsumpcji informacji tak, jak chcą tego jej producenci (czyli twórcy stron i serwisów www), tylko tak, jak Ty chcesz.
Np. w Excelu - wpisz w komórkę Excela formułę: =WEBSERVICE("http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=123,45&lang=pl")
Np. w Google Sheets - wpisz w komórkę Arkuszy Google formułę: =IMPORTDATA("http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=123,45&curr=EUR")

Po co ładować całą stronę z kursami walut? Weź tylko ten, Ciebie interesujący! To samo z ceną jakiegoś produktu z marketu lub aukcji internetowej. Funkcja do Wikipedii? Do kursów akcji? Do prognozy pogody? On-line? W każdym Excelu, nawet korporacyjnym (zabezpieczenia stacji roboczej)? Czemu nie?

Przekaż dane z jednego komputera na drugi - natychmiast, bez mejli, logowań, chmur. Sprawdź usługi PUTVALUE i GETVALUE.

Myślisz, że w Excelu albo Google Sheets nie ma funkcji „SŁOWNIE(liczba)”, która daje tekst, potrzebny na każdej fakturze? Mylisz się, jest taka funkcja – zobacz usługę VALTOSTR (value to string).

 

Bardzo-bardzo szybki efekt, czyli na skróty (ćwiczenie na ok. 2 minuty)

1.       Pobierz plik http://afin.net/ws/samples/putgetvalue.zip . Rozpakuj go gdziekolwiek – są w nim dwa skoroszyty Excela – PUTVALUE.XLSX i GETVALUE.XLSX .
Testowe skoroszyty NIE ZAWIERAJĄ MAKR ANI ŻADNYCH ELEMENTÓW UKRYTYCH – Excel, przy otwieraniu, najpierw, wyświetli komunikat, że pliki pochodzą z lokalizacji internetowej, co jest oczywiste – potwierdź to ostrzeżenie. Jeżeli Excel wyświetli komunikat, że skoroszyt zawiera NIEZNANĄ funkcję WEBSERVICE oznacza to, że nie masz wersji Excela 2013 lub wyższej. Jeżeli wyświetli ostrzeżenie O WYŁĄCZENIU funkcji WEBSERVICE – zaakceptuj je – funkcja WEBSERVICE jest STANDARDOWĄ funkcją Excela od wersji „2013” wzwyż. Uwaga - funkcja ta nie jest dostępna w aplikacji Excel ani na komputerach firmy Apple, ani w aplikacjach webowych Excel na urządzeniach mobilnych – tam jednak również można przetestować tę funkcjonalność, po prostu wpisując pełny URL w pasek adresu przeglądarki internetowej. Jeżeli coś uporczywie idzie nieprawidłowo, skorzystaj z przykładu prostego funkcji „putvalue” i „getvalue” poniżej.

2.       Otwórz te pliki Excelem, ale – uwaga – możesz to zrobić na dowolnych komputerach świata, mogą to być różne, nawet bardzo oddalone fizycznie, komputery, w dowolnych sieciach, byle te komputery były podłączone do Internetu. Polecamy, oczywiście, działanie na dwóch różnych komputerach, ale, jeżeli chcesz zrobić szybki test, może to być jeden – Twój – komputer. Pliki otworzone? Jesteś gotowy?

3.       W skoroszycie putvalue.XLSX wpisz w żółte pole dowolną, TWOJĄ WARTOŚĆ liczbową (wymyśl jakąś, dowolną, liczbę) i naciśnij [ENTER] – zatwierdziłeś wartość, która jest parametrem funkcji WEBSERVICE(url) w komórce poniżej – ta komórka z funkcją powinna zmienić wartość na tekst „twoja_wartość (MyValue)”. W tym skoroszycie to wszystko. Jeżeli funkcja nie zmieniła wartości – oznacza to, że masz włączone „przeliczanie ręczne” – naciśnij więc skrót klawiszowy [Ctrl+Alt+F9].

4.       W skoroszycie GETVALUE.XLSX wartość w zielonym polu nie zmieni się automatycznie, naciśnij (naciskaj by odświeżyć) skrót klawiszowy [Ctrl+Alt+F9]. Funkcja powinna się odświeżyć i wyświetlić Twoją wartość. To wszystko, koniec testu.

5.       Połączyłeś dwa skoroszyty z zupełnie innych światów ze sobą. Prosto, szybko. Po co wysyłać wielomegabajtowe skoroszyty mejlem? Poczytaj dalej i, oczywiście, testuj do woli.

 

Dlaczego powstały Usługi Sieciowe AFIN?

 

Internet jest fajny, ale jakiś taki niedorobiony – zawsze daje nam ładnie opakowaną, ale zbyt przeładowaną, informację.
I to do przeglądarki. A my chcemy z aktualnej informacji internetowej korzystać np. w arkuszach kalkulacyjnych – dlatego właśnie stworzyliśmy Usługi Sieciowe AFIN (AFIN Web Service).
Chcemy z informacji internetowej korzystać wybiórczo, czyli brać tylko to, co chcemy i o co my zapytamy – tak, jak to się dzieje w architekturze „klient-serwer” w bazach danych.
„Chmura” nie jest rozwiązaniem samym w sobie – jest tylko rozwinięciem idei „paczki danych” (strony internetowej, skoroszytu, tabeli przy zapytaniu OLEDB, pliku tekstowego - tzw. pliku płaskiego), dowolnego innego pliku, czy też horrendalnie nieprawidłowego w sensie architektury „klient-serwer”, „obiektu połączenia danych”, znanego z Microsoft Excel Power Pivot, Power Query, itd.)
Ba, my chcemy informację internetową TWORZYĆ(!), czyli zapisywać NASZE WARTOŚCI tak, żeby przez Internet były natychmiast widoczne dla innych. Po to ludzie wymyślili i wdrażają „chmury”, po to miliony analityków w korporacjach i nie tylko przesyłają między sobą gigabajty arkuszy kalkulacyjnych. Czy muszą? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wykorzystujemy tutaj prostą i naczelną zasadę, że tylko URL jest jawny i tylko owym URL-em się posługujemy w wymianie informacji. Bo URL-a czyta dowolna przeglądarka oraz – uwaga! – standardowa funkcja Excela od wersji 2013 o nazwie WEBSERVICE, funkcja Google Sheets o nazwie IMPORTDATA. Zapewne będą inne, kolejne – to trend bardzo rozwojowy.

(Funkcje dodatku AFinScript: GETDATATEXT, GETDATAXML, GETDATAJSON i inne robią to od lat i to również w starszych wersjach Excela, dostarczając dodatkowej funkcjonalności. Zapraszamy na http://afin.net/afinscript )

Próbujemy wszystko parametryzować, żeby odczyt był jak najbardziej zgodny z naszą potrzebą. Parametryzować standardowymi metodami arkusza kalkulacyjnego, czyli jak najprościej.
Nie stosujemy żadnych działań ukrytych poza wybiórczym tworzeniem logu zapytań w wersji darmowej Usług.

Serwis podlega ciągłym modyfikacjom, nie gwarantujemy stałości adresów URL ani nazw, czy też funkcjonalności usług. Docelowo usług będzie znacznie więcej.
Jeżeli podoba Ci się to, co widzisz, masz szanse kupić abonament na Usługi Sieciowe AFIN już teraz, w bardzo promocyjnej cenie. Skontaktuj się z nami.

Przy tworzeniu Usług Sieciowych AFIN my się nieźle bawimy, czego życzymy również Tobie.
http://ft.com  (podmieniony tekst o cookies na stronie Financial Times – zrób komuś podobny żart)

Język dokumentu (English, etc), Regulamin

 

Język dokumentu

W celu tłumaczenia na inne języki, skorzystaj z Google Translatora.
Witryna ta jest optymalizowana pod tłumaczenie automatyczne – używamy prostego języka. Gdyby coś było niejasne – prosimy o informację zwrotną.
Uwaga – po tłumaczeniu automatycznym, przykłady mogą nie działać poprawnie.

https://translate.google.com/translate?hl=pl&tab=TT&sl=pl&tl=en&u=http%3A%2F%2Fafin.net%2Fws%2F

Regulamin

Regulamin używania Usług Sieciowych AFIN w wersji darmowej jest prosty:
1. Usług Sieciowych AFIN używam na własną odpowiedzialność i bez żadnej gwarancji ich jakości i dostępności. Jest to wersja „Beta”.
2. Przyjmuję do wiadomości, że otrzymuję produkt bezpłatny, i, w związku z tym, czynnie(!) dzielę się opinią na jego temat i czynnie(!) wspieram rozwój tych usług.
3. Donacje mile widziane, konto: 11194010765163646500000000

 

PUT- & GET- VALUE, Usługa Sieciowa – Wymiana danych pomiędzy aplikacjami klienckimi – przeglądarkami internetowymi, arkuszami kalkulacyjnymi (i innymi) – wyłącznie za pomocą URL-a –  putvalue.php, getvalue.php

 

Przykłady proste usług putvalue i getvalue

1. (putvalue) http://afin.net/ws/putvalue.php?key=0123456789&atr=aaa&val=20
Wynik działania; wartość tekstowa „20 (aaa)”, czytaj: zapisano wartość „20” dla atrubutuaaa”, czyli od tej chwili usługa wie, że dla klienta „0123456789” wartość „aaa” wynosi 20.
Można stosować dowolną ilość dowolnych atrybutów, pisząc je jako jeden tekst. Można je rozdzielać jakimś wybranym znakiem, np. chcąc zapisać wartość 20 dla atrybutu „aaa”, dla momentu czasowego „20190310”, można to zrobić tak: http://afin.net/ws/putvalue.php?key=0123456789&atr=aaa|20190310&val=20 . Znak „|” jest zastosowany przykładowo. Nie należy stosować znaków, które powodują problem z jednoznacznym zapisem/odczytem URL-a, zapisem/odczytem pliku na dysku, separacją wartości liczbowych, itp. Można natomiast ułatwić sobie jednoznaczne traktowanie przekazywanych wartości atrybutów, stosując tzw. atrybuty nazwane, np. zapis typu „operator=operator1; data=20190310; dotyczy=sprzedaż;” itd. Atrybuty są traktowane jako ciąg znaków, więc ich kolejność ma znaczenie. Znaki specjalne, np. spacje czy średniki, też są znakami.

2. (getvalue) http://afin.net/ws/getvalue.php?key=0123456789&atr=aaa
Wynik działania: wartość tekstowa(!) „20”, czyli, jeżeli chcemy ją mieć np. w Excelu jako wartość liczbową, funkcję odczytującą trzeba dodatkowo zagnieździć - zamienić na wartość liczbową funkcją WARTOŚĆ().
Odczytanie powyższej wartości nie kasuje jej z serwera – można ją wielokrotnie odczytywać i ona na serwerze pozostaje do czasu ponownego jej nadpisania. Usługa, sama z siebie, nie dostarcza usługi archiwizacji w czasie. Można to jednak łatwo zrobić, podając jako atrybut nie samo „aaa”, tylko np. „aaa|20190310”, czyli odczyt tej wartości będzie możliwy tylko tak: http://afin.net/ws/getvalue.php?key=0123456789&atr=aaa|20190310

 

Wywołanie usługi „putvalue” i jej parametry

http://afin.net/ws/putvalue.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
atr – ciąg tekstowy, zawierający atrybuty tekstowe (wymagane),
val – zapisywana wartość dla danego atrybutu (wymagane). Można to rozumieć jako dodanie wiersza w tabeli (wartości dla najprostszego przykładu powyżej)

Tabela (wirtualna – w celu lepszego zrozumienia funkcjonalności)

Atr

val

Aaa

20

 

Wpisanie po raz kolejny wartości dla identycznego atrybutu, spowoduje nadpisanie wiersza, nie dodając nowego wiersza – kolumna ‘atr’ jest jej kluczem głównym (unikatowym polem wyszukiwania).

 

Wywołanie usługi „getvalue” i jej parametry

http://afin.net/ws/getvalue.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
atr – ciąg tekstowy, zawierający atrybuty tekstowe (wymagane),

Odczyt jest podobny do wykonania zapytania w języku SQL: SELECT [val] FROM [tabela] WHERE [atr]=’aaa’ .

UWAGA – nie ma możliwości użycia innych operatorów, niż operator prostego przyrównania wartości atrybutu, czyli znaku równości „=”.

 

Użycie usług putvalue i getvalue

W dowolnej przeglądarce internetowej – poprzez zwykłe wpisanie URL-a.

W formułach Google Sheets, poprzez użycie standardowej funkcji IMPORTDATA(url) – należy uważać, żeby w wyniku działania funkcji nie pojawił się „,” (przecinek) albo tabulator, gdyż wtedy funkcja IMPORTDATA zapisze wynik w dwóch (lub więcej) kolumnach. Gdy nie będzie mogła tego zrobić – wyświetli błąd „REF”.

W programie Microsoft Excel w wersjach od „2013” wzwyż, poprzez użycie standardowej funkcji WEBSERVICE(url)

Formuły w arkuszach kalkulacyjnych można dalej zagnieżdżać lub dowolnie komplikować itd., zgodnie z zasadami użycia formuł w arkuszach kalkulacyjnych. Formuły takie można też DOWOLNIE PARAMETRYZOWAĆ, na zasadzie zwykłej konkatenacji (łączenia tekstów) w argumencie funkcji, w tym argumencie URL-a – poczytaj o tym w Pomocy Google Sheets, Pomocy Excela lub w dowolnym innym źródle informacji – jest to umiejętność powszechnie znana.

Można do tego celu wykorzystać również formularze webowe http://afin.net/ws/forms/put oraz http://afin.net/ws/forms/get

Użycie tablicowe usługi putvalue i jej późniejszy odczyt różnymi metodami

Istnieje możliwość użycia usługi putvalue w odniesieniu do wielu wartości naraz, czyli do tablicy wartości, a nawet do tablicy tablic, czyli wielu dwuwymiarowych tabel jednocześnie (np. zakres nieciągły w Excelu, będący zbiorem rozdzielnych zakresów ciągłych). Aby tego dokonać, argument &val= usługi PUTVALUE musi w jednym tekście zawierać ów, nieraz bardzo duży” zbiór wartości. Do zapisu wartości tablicowych w informatyce stosuje się różne formaty zapisu danych: HTML, XML, JSON, pliki tekstowe typu txt i csv. Ponieważ dane te wysyłamy do usługi po to, żeby ktoś je mógł odczytać – robimy to formatem HTML. Żeby z naszych danych w Excelu tekst HTML powstał, należy użyć funkcji, której nie ma w standardzie Excela. Tworzymy ją w VBA w następujący sposób: w Excelu przechodzimy do Edytora VB Wstążka>Deweloper>ikona:Visual Basic [Alt+F11], w bieżącym projekcie (skoroszycie) tworzymy nowy moduł: Menu>Insert>Module [Alt+I, M], jeżeli nowy moduł zawiera jakiś nagłówek, to go czyścimy i wklejamy następujący kod funkcji VBA. Należy pamiętać, że skoroszyty z kodem VBA zapisujemy potem z rozszerzeniem XLSM, a otwierając je później akceptujemy użycie makr w tym skoroszycie.

Kod funkcji RangeToHtmlTable(loSelectedRange) © AFIN, 2019

Function RangeToHtmlTable(ParamArray loSelectedRange())

    Dim loRanges As Variant, loTable As Variant

    Dim lsOut As String

    Dim llTblNo As Long, llRowNo As Long, llColNo As Long

   

    Application.Volatile True

   

    For Each loRanges In loSelectedRange

        loTable = loRanges.Value

        llTblNo = llTblNo + 1

        lsOut = lsOut & Chr(10) & "<table>" & Chr(10)

        For llRowNo = LBound(loTable, 1) To UBound(loTable, 1)

            lsOut = lsOut & "<tr>"

            For llColNo = LBound(loTable, 2) To UBound(loTable, 2)

                lsOut = lsOut & "<td>" & loTable(llRowNo, llColNo) & "</td>"

            Next llColNo

            lsOut = lsOut & "</tr>" & Chr(10)

        Next llRowNo

        lsOut = lsOut & "</table>" & Chr(10)

    Next loRanges

   

    RangeToHtmlTable = "<html><body>" & Chr(10) & lsOut & Chr(10) & "</body></html>"

End Function


Użycie kodu VBA jest na własną odpowiedzialność.

Aby skorzystać z usługi PUTVALUE w odniesieniu do tablicy, np. Range(„A1:D10”), należy użyć argument &val=RangeToHtmlTable(A1:D10”), czyli, w całości:
=WEBSERVICE("http://afin.net/ws/putvalue.php?key=0123456789&atr=tablica&val="&RangeToHtmlTable(A1:D10))

Gdzie „tablica”, czyli wartość &atr= jest naszą nazwą tworzonej tablicy wartości.

Odczyt może się odbyć za pomocą usługi GETVALUE, np. http://afin.net/ws/getvalue.php?key=0123456789&atr=tablica, jednak w ten sposób jest polecany tylko w Google Sheets (funkcja IMPORTHTML) lub, lokalnie, w Excelu z dodatkiem AFinScript (funkcja GETHTMLTABLE), które to metody potrafią odczytać HTML i ułożyć wartości w odpowiednim zakresie komórek w arkuszu.

W przeglądarce internetowej najlepiej użyć usługi GETHTMLTABLE, gdzie zamiast zmiennej &url= w URL użyć należy zmiennej &atr= , w naszym przypadku będzie to &atr=tablica .

Przykład użycia usługi GETHTMLTABLE w całości: http://afin.net/ws/gethtmltable.php?key=0123456789&atr=tablica&inx=1&out=html

 

GETDATATEXT, Usługa Sieciowa – Czytanie dowolnego tekstu lub tablicy tekstów (ciągów znaków), lub całej strony html z podmienionymi tekstami (ciągami znaków) – getdatatext.php

(Pomoc do REGEX – Regular Expressions: http://regex.pl )

 

Przykłady proste usługi „getdatatext

1. http://afin.net/ws/getdatatext.php?key=0123456789&url=http://afin.net/ws/samples/testfile1.txt&rgx=[A-Z]
- wybór tylko wielkich liter z tekstu http://afin.net/ws/samples/testfile1.txt

2. http://afin.net/ws/getdatatext.php?key=0123456789&url=http://afin.net/ws/samples/testfile1.txt&rpl1=[abc](:)X&rgx=[A-Z] – zamień małe litery a,b,c na wielką literę X, a następnie odczytaj wielkie litery

 

Wywołanie usługi „getdatatext” i jej parametry

http://afin.net/ws/getdatatext.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
url – adres strony internetowej (wymagane)
rpl1 – ciąg REGEX do zamiany znaków PRZED ODCZYTEM (opcjonalnie)
rgx – ciąg REGEX do wyboru ciągów tekstowych, spełniających warunek, określony filtrem REGEX
rpl2 – ciąg REGEX do zamiany znaków PO ODCZYCIE (opcjonalnie)
hdr – nagłówek (opcjonalnie)
inx – jeśli zwracana jest tablica wartości, parametr inx określa numer pozycji z tej tablicy (opcjonalnie)

Można do tego celu wykorzystać również formularz webowy http://afin.net/ws/forms/getdatatext

 

GETHTMLTABLE, Usługa Sieciowa – Czytanie wybranych tabel z dokumentu HTML z możliwością konwersji danych na pojedynczą tabelę HTML (znaczne odchudzenie zawartości), XML (struktura, jak w HTML, czyli powszechnie znana, ale filtrowana XPath), na tablicę danych (w celu importu do Excela dla analizy tabelą przestawną) oraz formatu JSON. Opcja posiada możliwość zmiany tekstu za pomocą REGEX.

(Pomoc do REGEX – Regular Expressions: http://regex.pl )

 

Przykłady proste usługi „gethtmltable

1. http://afin.net/ws/gethtmltable.php?key=0123456789&url=https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html&inx=44&out=html – przykład na wybór jednej, wybranej tabeli w celu ograniczenia ilości przekazywanych danych (przyspieszenie)

2. http://afin.net/ws/gethtmltable.php?key=0123456789&url=http://www.afin.net/samples/Data/ODBC/SalesInHTML/Region2.htm&out=json  - przykład formatu JSON:
„{"1":{"1":{"1":"MIASTO","2":"REGION"},"2":{"1":"WROCLAW","2":"Polud"},"3":{"1” (…)

3. http://afin.net/ws/gethtmltable.php?key=0123456789&url=https://meteomodel.pl/prognoza-pogody/?stacja=2191&out=html&inx=&rpl2=\.(:), - przykład (np. testowego) pobrania wielu tabel z nierozpoznanego źródła HTML, zawierającego wiele tabel

 

Wywołanie usługi „gethtmltable” i jej parametry

http://afin.net/ws/gethtmltable.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
url – adres strony internetowej (wymagane)
inx – jeśli zwracana jest tablica wartości, parametr inx określa numer pozycji z tej tablicy (opcjonalnie)
rpl2 – ciąg REGEX do zamiany znaków PO ODCZYCIE (opcjonalnie), użycie tak, jak w usłudze GetDataText.
out – format wyjściowy: table (domyślnie), html, xml, json
xpath – jeśli parametr out ma wartość „xml” (&out=xml), można wtedy dodatkowo(!) filtrować dane tak, jakby strona z tabelami lub wybrana tabela była zapisana w XML – ze znacznikami, takimi jak w HTML, bez żadnych formatów (atrybutów), czyli /body/table/tr/td , np. //tr[td[1]=10]/td[3] – pobiera wartość z tabeli, z wiersza, w którym pierwsza kolumna ma wartość 10, z kolumny 3.

 

VALTOSTR, Usługa Sieciowa – popularna funkcja SŁOWNIE(liczba) – valtostr.php

 

Przykłady proste usługi „valtostr

1.       http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=1.23  - zwraca tekst: „one 23/100”

2.       http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=123,45&lang=pl = „sto dwadziescia trzy zlote 45/100” (polski standard)

3.       http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=123,05&lang=pl&curr=PLN&cnts=gr = „sto dwadziescia trzy zlote 5gr”

4.       http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=123456789012,34 = „one hundred and twenty three bilion four hundred and fifty six milion seven hundred and eighty nine thousand twelve 34/100”

5.       http://afin.net/ws/valtostr.php?key=0123456789&val=9876&lang=de&let3=1 = „NEU#ACH#SIE#SEC#0/100”

 

Wywołanie usługi „valtostr” i jej parametry

http://afin.net/ws/valtostr.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
val – wartość liczbowa do przetworzenia na tekst (ciąg znaków). Zakres 0-999.999.999.999,99 , bez separatorów tysięcznych, separatorem dziesiętnym jest kropka lub przecinek)
lang – dwuznakowy skrót języka. Obsługiwane wartości: „en” (angielski, domyślny), „pl” (polski), „de” (niemiecki, tylko dla opcji „3 znaki”). Lokalne, językowe znaki diakrytyczne w obecnej wersji są pomijane.
curr – oznaczenie waluty, np. curr=EUR
cnts – oznaczenie setnych części jednostki danej waluty, gdy pusty, stosowany jest uniwersalny zapis x/100
let3 – trzyznakowa, skrócona wersja zapisu liczby wielocyfrowej, np. ONE#TWO#THR#00/100, przykłady: let3=1 (włącza opcję trzyznakową) lub let3=0 (nie włącza tej opcji, domyślne)

 

USERINFO, Usługa Sieciowa – Informacja o użytkowniku – userinfo.php

 

Przykłady proste usługi „userinfo

1. http://afin.net/ws/userinfo.php?key=0123456789  - pełna informacja o wywołaniu internetowym: czas wywołania (time), numer IP (ip), nazwa serwera (host), użytkownik (user)
2. http://afin.net/ws/userinfo.php?key=0123456789&inf=ip – pobierz numer IP

 

Wywołanie usługi „userinfo” i jej parametry

http://afin.net/ws/userinfo.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”
inf – typ zwracanej informacji, gdy nie podano prawidłowo, zwracana jest pełna informacja
inf=time – czas wywołania w formie liczby całkowitej – po podzieleniu przez 10.000.000 otrzymuje się liczbę-czas identyczny, jak czas w Excelu (liczba dni od 1900-01-01, czas jest ułamkiem)
inf=ip – numer IP
inf=host – nazwa serwera
inf=user – informacja o użytkowniku

MYSQLQUERY, MYSQLEXECUTE, Usługa Sieciowa – Czytanie i zapis z/do bazy danych MySQL– mysqlquery.php, mysqlexecute.php

 

Przykłady proste usługi „mysqlquery

1. http://afin.net/ws/mysqlquery.php?key=0123456789&srv=afin.vot.pl&uid=afin_Sales&pwd=afin&db=afin_Sales&sql=SELECT * FROM faktura

Oczywiście, adres strony (url) można modyfikować do woli, np.
2. http://afin.net/ws/mysqlquery.php?key=0123456789&srv=afin.vot.pl&uid=afin_Sales&pwd=afin&db=afin_Sales&sql=SELECT * FROM odbiorca WHERE miasto=’WARSZAWA’
3. http://afin.net/ws/mysqlquery.php?key=0123456789&srv=afin.vot.pl&uid=afin_Sales&pwd=afin&db=afin_Sales&sql=SELECT nazwa AS Customer, SUM(wart_net) AS Sales FROM faktura f GROUP BY Customer ORDER BY Sales DESC

 

Przykład jest testową bazy danych AFIN, zawiera dane handlowe w tabelach, wymienionych poniżej. Znaki „|” w nazwach są wstawione wyłącznie w celu uniknięcia automatycznego przetłumaczenia nazwy tabeli. Nazwy tabel i nazwy kolumn nie zawierają znaków „|”.
t|o|w|a|r” (product), „p|o|z|y|c|j|a” (sales record), „f|a|k|t|u|r|a” (invoice), „o|d|b|i|o|r|c|a” (customer), „r|e|g|i|o|n” (region), „z|a|p|l|a|t|a” (payment). Są one połączone sprzężeniami – standardowa relacyjna baza danych.
Lista sprzężeń:
t|o|w|a|r|.|i|n|d|e|k|s|_|t|o|w=p|o|z|y|c|j|a|.|i|n|d|e|k|s|_|t|o|w ,
p|o|z|y|c|j|a|.|n|r|_|f|a|k|t=f|a|k|t|u|r|a|.|n|r|_|f|a|k|t ,
f|a|k|t|u|r|a|.|n|a|z|w|a=o|d|b|i|o|r|c|a|.|n|a|z|w|a ,
o|d|b|i|o|r|c|a|.|r|e|g|i|o|n=r|e|g|i|o|n|.|r|e|g|i|o|n ,
f|a|k|t|u|r|a|.|n|r|_|f|a|k|t=z|a|p|l|a|t|a|.|n|r|_|f|a|k|t .

 

Wywołanie usługi „mysqlquery” i jej parametry

http://afin.net/ws/mysqlquery.php
key – klucz (wymagane), klucz testowy, darmowy = ”0123456789”,
srv – serwer bazy danych MySql, porty domyślne,
uid – nazwa użytkownika,
pwd – hasło,
db – baza danych,
sql – zapytanie SQL, zwracające wartość zwykłą (nie tablicę wartości) lub tablicę wartości

 

Usługa „mysqlexecute” nie jest dostępna w wersji darmowej Usług Sieciowych AFIN.