Po co Excel księgowemu?
Rozpoczynamy cykl 24 artykułów dotyczących najpopularniejszego arkusza kalkulacyjnego jakim jest MS Excel. Kilka artykułów wstępnych potwierdziło zainteresowanie tematem, więc postaramy się w kolejnych numerach MK udowodnić tezę o przydatności arkusza kalkulacyjnego dla środowiska księgowych.
Chociaż są jeszcze firmy, w których księgowość jest prowadzona ręcznie (sic!), naturalnym krokiem rozwoju jest automatyzacja procesów informacyjnych (informatyzacja). Do zalet programów FK nie trzeba już nikogo przekonywać, wiemy też wszyscy, że programy te, z racji zadań, postawionych przed nimi przez regulacje prawne, są raczej dość sztywne i księgowemu przydałoby się coś, na kształt bardzo rozbudowanego i uniwersalnego kalkulatora, w którym wykonałby potrzebne tabelki, a najlepiej jeszcze, gdyby je mógł pokolorować (sformatować), wykonać grafiki (wykresy) oraz szybko wydrukować. Takie narzędzie jest. Arkusz kalkulacyjny, bo o nim tu mowa, ma kilka zalet, które nazwalibyśmy podstawowymi:
Jest…
Łatwy !
Po co na kalkulatorze
liczyć sumy kolumn?
Użyj narzędzia (autosuma) albo skrótu [Alt+”=”] !
Po co podkreślać
ważne informacje markerami, brać w kółka, podkreślać?
Prawy przycisk myszy / Formatuj komórki … i wszystko jest proste !
Rysowanie wykresów? –
Banalne!
Naciśnij narzędzie lub skrót [Alt+F1] !
Uniwersalny !
Zestawienie kosztów w
układzie zarządczym ?
– Chwileczkę …
Jeszcze kolumna struktury pionowej bilansu i kolumna dynamiki zmian ?
– Nie ma sprawy !
Komunikatywny !
Wysyłam raport
kierownikom jednostek…
Wybieram opcję: Plik / Wyślij do / Adresat poczty
Przedstawiam
prezesowi warianty naszego planu
Kopiuję arkusz, zmieniam dane..
Prosto, łatwo i przyjemnie, i, przede wszystkim, dokładnie tak, jak ja chcę. A jak to zrobić szybko i nie popełniać błędów, dowiemy się wkrótce.