Go to Home page
af
Skrypt (SQL-owy skrypt w arkuszu kalkulacyjnym, od 2002)  
Dawne, niekiedy jeszcze stosowane nazwy: AFIN.IS lub AFIN.NET.IS, lub "Plakaciarz"
Pomysł na skojarzenie mocy SQL-a w przetwarzaniu danych z elastycznością Excela w definiowaniu procesu powstawał w 2000 roku, gdy większość programów transakcyjnych oferowała jedynie eksport danych do plików tekstowych. Gdy sami pisaliśmy specjalizowane programy do przetwarzania tych tekstów na format bazy danych, wtedy jeszcze DBF, dokonaliśmy niesamowitego odkrycia - SQL działa w Excelu!
Już w roku 2000 pierwszy raz pokazaliśmy to na konferencji z okazji 5-lecia firmy AFin w Dychowie, a w 2004 napisaliśmy (W.Gardziński, K.Rumiński) o tym artykuł (Controlling i Rachunkowość Zarządcza, 2004), potem już poszło lawinowo. Skrypt SQL, zapisany w arkuszu Excela, okazał się bezkonkurencyjny w prędkości prototypowania, elastyczności definicji parametrów i szybkości wykonywania dowolnych komend SQL, najpierw w plikach DBF, potem w bazach Accessa, teraz, w większości przypadków - w środowisku serwerowym Microsoft SQL Server. Skryptem odświeżane są plikowe kostki OLAP, jak również pobierane są pliki z Internetu. Skrypt automatyzuje procesy informacyjne.
Obecnie, świat analityki pasjonuje się pojęciami Robotyzacja Procesów (Robotic Process Automation) a Microsoft od niedawna wprowadza produkt (usługę?) Microsoft Power Automate. BYLIŚMY PIERWSI!
Możliwości:
Realizuje komendy SQL w zakresie dowolnej(!) bazy danych, do której się odwołuje, w tym plików Excela, Accessa, tekstowych, bazy daych serwerowe, w tym internetowe. Może wykonywać działania na wielu różnych typach baz danych w jednym skrypcie.
Wykonuje dowolne(!) komendy SQL, w tym DQL, DML, DDL, DCL.
Umożliwia parametryzowanie komend/zapytań SQL wartościami tekstowymi z różnych miejsc arkusza (tzw. "Dynamiczny SQL") - również przeliczanymi w trakcie trwania skryptu, również uruchamianymi w pętli (na podstawie np. dynamicznej listy) lub kaskadowo (jeden skrypt uruchamia drugi skrypt).
Można kojarzyć dane z różnych źródeł ze sobą, np. pobieram dane z bazy danych SQL-em, następnie zapisuje je na FTP i wysyłam pocztą.